Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

„Architektura-murator” ogłasza VIII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Aktualności

2014-12-15  Autor: Monika Polewska   Źródło: ARCHITEKTURA-murator   Kategoria: Konkursy, nagrody

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE wskaże najważniejsze polskie realizacje architektoniczne ostatnich dwóch lat. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem.

Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza VIII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury w Polsce zrealizowane w latach 2013 – 2014. Tym razem o nagrody walczyć będą w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna i, po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu, wnętrze użyteczności publicznej. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa!

Poza nagrodami jury własne wyróżnienia, podobnie jak w poprzednich edycjach, przyznają ministrowie kluczowych dla architektury resortów: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Sportu i Turystyki, a zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski – internauci, głosując na swojego faworyta na uruchomionej w tym celu  stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

Ostatnie dwa lata obfitowały w wiele realizacji niezwykle ważnych dla krajobrazu polskich miast. Otwarto nie tylko nowe muzea czy sale muzyczne, ale zmodernizowano też liczne place, bulwary i parki, znacząco podnosząc jakość przestrzeni publicznych w całym kraju – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – Na uwagę zasługują też nowe wnętrza użyteczności publicznej, w tym spektakularne sale koncertowe i ekspozycyjne oraz coraz bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom przestrzenie biurowe, które przecież także są tłem dla naszego codziennego życia, dlatego postanowiliśmy w tej edycji wprowadzić nową konkursową kategorię i wyłonić najlepsze realizacje wnętrzarskie – dodaje.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to wysoko ceniony przez środowisko architektów konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. O jego randze świadczy m.in. fakt, że organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” – wyróżnioną m.in. Honorową Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury, a w jury zasiadają jedynie najwybitniejsi projektanci i przedstawiciele środowisk twórczych w naszym kraju.  

Od 1995 roku odbyło się 7 edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje, a podczas ostatniej, dwa lata temu, w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski oddano rekordową liczbę 368 000 głosów.

Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

W jury Konkursu zasiądą: Magdalena Staniszkis, adiunkt w Pracowni Projektowania Miejskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w latach 1993-1997 członkini Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, prowadząca studio Staniszkis Architekt, Mariusz Ścisło, prezes SARP, współzałożyciel pracowni FS&P Arcus, Antoni Domicz, współzałożyciel pracowni M. i A. Domicz, laureat Honorowej Nagrody SARP (2014, wspólnie z Małgorzatą Pizio-Domicz), w latach 2006-2012 prezes opolskiego oddziału SARP, Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group, w latach 1995-1996 stypendysta rządu francuskiego i praktykant w kilku renomowanych pracowniach europejskich, m.in. w Jean Nouvel Architecture, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych.

Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 15 realizacji nominowanych do nagród głównych. Autorzy nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej, otwartej dla publiczności prezentacji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Tradycyjnie nagrodami w konkursie są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.

Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to ogólnopolski konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, którego celem jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce i pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. Konkurs, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE organizowany jest od 1995 roku. Dotychczas odbyło się 7 edycji – 2 ogólnopolskie i 5 warszawskich. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyły w sumie 2764 realizacje. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się tak cenione pracownie jak HS99, JEMS Architekci, APA Kuryłowicz & Associates czy Maćków Pracownia Projektowa. W ramach konkursu dodatkowe nagrody przyznawali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Sportu i Turystyki. W III edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nagrody główne wręczał Premier Jerzy Buzek, a w VII – Grand Prix Prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa.

Jury przyzna nagrody w pięciu kategoriach:

  • Najlepszy budynek użyteczności publicznej

  • Najlepszy budynek wielorodzinny

  • Najlepszy budynek jednorodzinny

  • Najlepsza przestrzeń publiczna

  • Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej

Wybór zwycięskich realizacji

Jury w pierwszej części obrad wybierze po 10 obiektów z każdej kategorii (w sumie 50), które wezmą udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski. Zostaną też przedstawione Ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych. Drugi etap obrad jury wyłoni 15 realizacji (po 3 w każdej kategorii), których autorzy w czasie prezentacji w warszawskiej galerii Zachęta przed jury i publicznością przedstawią wystąpienia na ich temat. Następnie jurorzy udadzą się na zamknięte obrady, których wyniki poznamy podczas uroczystej gali finałowej.

Terminarz:


9 grudnia 2014 – ogłoszenie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl

19 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu

26 lutego 2015 – pierwsze posiedzenie jury, w którym sędziowie wybiorą po 10 obiektów w każdej z pięciu konkursowych kategorii

4 marca 2015 – ostatni dzień przyjmowania dodatkowych materiałów na temat realizacji zakwalifikowanych do II etapu

5 marca 2015 – drugie posiedzenie jury, w którym na podstawie dodatkowych materiałów przesłanych przez autorów 50 wybranych realizacji sędziowie wyłonią 15 finalistów (po 3 obiekty w każdej z pięciu konkursowych kategorii)

18 marca 2015 – prezentacja autorów 9 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek wielorodzinny, przestrzeń publiczna), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30

19 marca 2015 – prezentacja autorów 6 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek jednorodzinny, wnętrze użyteczności publicznej), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30

18 marca – 2 kwietnia 2015 – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl

20 kwietnia 2015 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

 

 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro