Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Konkurs na DOM DOSTĘPNY 2021

Aktualności

2014-11-18  Autor: Monika Polewska   Źródło: ARCHITEKTURA-murator   Kategoria: Konkursy, nagrody

„Murator” ogłosił konkurs na DOM DOSTĘPNY 2021. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do architektów z uprawnieniami projektowymi. Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu domu jednorodzinnego zgodnie z warunkami technicznymi, które wejdą w życie od stycznia 2021 roku.

Zaprojektowany dom powinien być energooszczędny, piękny i funkcjonalny, a przy tym dostępny dla średnio zamożnej rodziny. Jego powierzchnia nie może być większa niż 150 m2 netto bez garażu. Koszt budowy nie powinien przekroczyć 500 tys. zł. Do konkursu nie mogą być zgłoszone projekty, które były zrealizowane, opublikowane lub zakupione przez kogokolwiek przed terminem złożenia prac konkursowych.

Zakres projektu musi umożliwiać ocenę jego zgodności z przepisami, które wejdą w życie w styczniu 2021 roku. Projekt musi więc zawierać rozwiązania konstrukcyjne, budowlane, materiałowe, projekt instalacji oraz charakterystykę energetyczną. Redakcja oczekuje spójnej autorskiej koncepcji domu na 2021 rok.

Projekty oceni sąd konkursowy w składzie: Piotr Jurkiewicz (architekt SARP), Jerzy Putkiewicz (PIIB), Piotr Szaroszyk (architekt SARP), Anna Kamińska (dyrektor grupy tytułów i serwisów Murator), Marcin Rubik (architekt), Anna Wrońska (redaktor naczelna miesięcznika „Murator”).

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł. Przewidziano także dwie równorzędne nagrody po 15 tys. zł oraz wyróżnienia honorowe.

Chętni do wzięcia udziału w konkursie powinni zarejestrować się do 15 grudnia 2014 roku za pomocą formularza dostępnego na stronie muratordom.pl/dom-dostepny-2021 . Na stronie znajduje się także regulamin konkursu oraz wszelkie szczegóły z nim związane. Termin składania prac mija 31 stycznia 2015 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 marca 2015 roku.

 

Konkurs DOM DOSTĘPNY 2021 nawiązuje do tradycji konkursów organizowanych od lat przez miesięcznik „Murator”, których misją jest upowszechnianie dobrych wzorów architektonicznych i racjonalnych rozwiązań odpowiednich do niedużych domów. Za tą ideą stoi przekonanie, że o architekturze kraju świadczy przeciętny poziom budowanych domów i że troska o ich jakość jest społecznym wyzwaniem

Wasze opinie

2015-03-23 15:32:10    Krzyś

Nie rozumiem dlaczego jury konkursu przyznało I nagrodę pracy, która jest plagiatem nagród z poprzedniej edycji: a) Forma budynku jest plagiatem drugiej nagrody (projekt konkursowy 010), autor tegorocznej nagrody nawet nie poczuł się, aby zmienić kolorystykę i kompozycję okien. Poniżej link dla porównania. Okno na piętrze wygląda identycznie. http://muratordom.pl/dzial-dedykowany/edd/projekt-konkursowy-010,532_10122.html b) Rzut budynku jest plagiatem rzutu projektu, który zdobył pierwsza nagrodę w 2013 ( projekt „sky garden”), w rzucie tegorocznej nagrody jedynie schody znajdują się w innym miejscu reszta, nawet sposób umiejscowienia garażu, pomieszczenia technicznego, pokoju dziennego, kuchni, pokoju dla gości itp., dosłownie wszystko przerysowane. Rzuty można oglądnąć tutaj http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=37329 c) Prezentacja i opis zupełnie ściągnięte są z pierwszej nagrody 2013, w którym przedstawiono wizualizację od ulicy z powtarzalnym w różnych materiałach domem, z zaprojektowanym i wkomponowanym ogrodzeniem i bramą garażową, lokalizacją na przedmieściach miast i możliwością wkomponowania w różne działki. Wszystkie wizualizacje pokazują budynek w dokładnie w ten sam sposób, co nagroda z 2013. Dach od strony południowej, nawet zieleń na dachu garażu… wszystko mega podobne do projektu z 2013. http://muratordom.pl/budowa/domy-drewniane/projekt-sky-garden-dom-pasywny-o-konstrukcji-z-belek-dwuteowych,109_10655.html Ta praca powinna zostać zdyskwalifikowana za zbyt dosłowne „zainspirowanie się” innymi projektami i brak indywidualnych przemyśleń! Wprost niesłychane, że jury nagrodziło w tym roku taką pracę pierwsza nagrodą. Gdzie w tym projekcie coś nowego, gdzie innowacyjność na miarę 2021, wszystko ściągnięte.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro