'Copper and the Home' - konkurs dla młodych projektantów i studentów

Konkurs

06-03-2014  Autor: Lena Pytkowska   Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)   Kategoria: Konkursy, nagrody

Rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Jest on adresowany do młodych projektantów oraz studentów wzornictwa. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej formy użytkowej wykonanej z miedzi. Projekty można przesyłać do 30 września 2014 roku.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W zeszłym roku doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę - została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

„Miedź oferuje szerokie możliwości produkcyjne oraz zastosowanie w przedmiotach takich jak dekoracyjne oprawy oświetleniowe, wazy i lustra, armatura drzwiowa, elementy wystroju wnętrz, ścianki działowe, posadzki oraz grzejniki. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, iż eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby” - komentuje Michał Ramczykowski, szef Polskiego Centrum Promocji Miedzi. Ta cecha miedzi daje projektantom możliwość podniesienia poziomu higieny w domu oraz w miejscach publicznych i szpitalach, gdzie infekcje rozprzestrzeniają się najszybciej. Ta właściwość miedzi została wykorzystana m.in. w nagrodzonej pracy Michała Holcera.

Konkurs „Copper and the Home” jest adresowany do  projektantów oraz studentów wzornictwa, którzy do dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń nie ukończą 40 roku życia. Zadaniem uczestników jest reinterpretacja przedmiotów codziennego użytku, z wykorzystaniem estetycznych oraz technicznych zalet miedzi i jej stopów. Każda praca powinna zostać przygotowana z myślą o użytku w domach jako meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe lub przedmioty dekoracyjne.

Prace konkursowe, które można nadsyłać do końca września 2014 roku, oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wejdą: architekt Marco Ferreri, architekt i projektant Roberto Paoli, architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli.

Zwycięzca w kategorii profesjonalnych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro.

Organizatorem „Copper and the Home” jest Włoski Instytut Miedzi (Instituto Italiano del Rame). W  Polsce oficjalnym partnerem wydarzenia jest Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM).

Szczegółowe informacje dot. konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-copper-and-home-2014

Informacje dodatkowe:

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.copperalliance.pl jest częścią Europejskiego Instytutu Miedzi (European Copper Institute, ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi i jej przetwórców do działań na rzecz zwiększania zastosowań tego surowca w przemyśle. Działalność PCPM jest koordynowana oraz współfinansowana przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku, działające pod międzynarodową marką Copper Alliance.

Celem PCPM jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów, poprzez edukację na temat korzyści wynikających z ich wykorzystania w: energetyce, telekomunikacji, budownictwie, architekturze, ochronie środowiska i medycynie. Działalność promocyjna PCPM opiera się na wykorzystaniu wyjątkowych właściwości miedzi i jej wpływu na jakość życia.

European Copper Institute (ECI) www.copperalliance.eu jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez ICA) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w życiu nowoczesnego społeczeństwa. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz sieć 11 Centrów Promocji Miedzi w Europie, w skład której wchodzi PCPM.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com