Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Kazuyo Sejima na czele jury konkursu Jump The Gap!

Konkursy...

2013-01-16  Autor: Agnieszka Unzeitig   Źródło: ROCA   Kategoria: Konkursy, nagrody

Aż do 31 stycznia 2013 roku trwa rejestracja do piątej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu Jump the Gap, organizowanego przez firmę ROCA. Zwycięzców wyłoni w tym roku jury prowadzone przez Kazuyo Sejimę, słynną japońską architektkę i laureatkę nagrody Pritzkera.

Od 13 września napływają zgłoszenia uczestników piątej edycji konkursu Jump the Gap. Dla wielu osób wielką motywacją jest zasiadanie w jury konkursowym Kazuyo Sejimy - jednej ze sław świata architektury. Jest to pierwsza kobieta, która została głównym kuratorem Biennale Architektury w Wenecji. Kazuyo Sejima od 1995 roku prowadzi studio projektowe SANAA we współpracy z Ryue Nishizawą, a ich znakiem rozpoznawczym jest minimalizm i szlachetna prostota projektów. Wspólnie otrzymali w 2010 roku najbardziej prestiżowe z wyróżnień architektonicznych - nagrodę Pritzkera. Ich pracownia realizuje projekty na całym świecie, wśród których znalazły się m.in. Szkoła Projektowania Zollverein w Essen, Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej Nowego Jork, Pawilon Serpentine Gallery, Szklany Pawilon w Toledo Museum of Art czy też Centrum Edukacyjne Rolex na the École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Kazuyo Sejima jest przewodniczącą jury konkursu Jump the Gap, w którym zasiadają także: architekt Andrés Jaque (Hiszpania), Benjamin Kempton redaktor magazynu „Wallpaper*” (Wielka Brytania), architekt Harri Koskinen (Finlandia) oraz dyrektor ROCA Design Josep Congost (Hiszpania).Ten międzynarodowy zespół profesjonalistów jest gwarancją wysokiej jakości oceny prac, ma także być motywacją dla uczestników do podjęcia wyzwania i pokazania swoich pomysłów przed najlepszym, ale też najbardziej krytycznym gronem jurorów.

Jump The Gap to konkurs skierowany do studentów architektury, wzornictwa przemysłowego oraz młodych projektantów i architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Celem pomysłodawców i twórców konkursu jest zachęcenie młodych designerów do tworzenia innowacyjnych pomysłów, które będą odpowiedzią na zmieniające się stale potrzeby i oczekiwania użytkowników. Temat konkursu zawsze nawiązuje do idei szukania nowych rozwiązań dla przestrzeni i funkcji łazienkowych. Jump the Gap jest też dla młodych projektantów okazją do nawiązania cennych kontaktów zawodowych oraz zdobycia doświadczenia.

Zgłoszenia do aktualnej edycji trwają do 31 stycznia 2013 r. Pierwszym etapem jest zarejestrowanie się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.jumpthegap.net. Możliwa jest rejestracja indywidualna lub w dwuosobowych zespołach, ale każdy uczestnik może być autorem lub współautorem tylko jednego projektu. W przypadku grup każdy z jej członków musi się zarejestrować na stronie. Udział w konkursie jest bezpłatny. Kolejny etap wydarzenia – nadsyłanie projektów – potrwa do 18 kwietnia 2013 r. Następnie, na początku maja 2013 r., ze wszystkich nadesłanych projektów zostanie wyłonionych 30 najlepszych, które będą zaprezentowane jury. Obrady jury odbędą się w pierwszych dniach czerwca. Rozstrzygnięcie i finałowa gala nastąpią jesienią. Zwycięzca konkursu Jump The Gap otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro, a wybrany projekt zostanie zaprezentowany w jednej z galerii ROCA.

W skład jury każdej edycji konkursu Jump The Gap wchodzą wybitni przedstawiciele świata designu. Tak stało się również tym razem. Przewodniczącą komisji konkursowej została Kazuyo Sejima (Japonia), laureatka nagrody Pritzkera, a pozostałymi oceniającymi architekt Andrés Jaque (Hiszpania), Benjamin Kempton redaktor magazynu „Wallpaper*” (Wielka Brytania), architekt Harri Koskinen (Finlandia) oraz dyrektor ROCA Design Josep Congost (Hiszpania).

Poprzednia, czwarta edycja konkursu Jump the Gap zakończyła się tryumfem Polski - nie tylko zwycięzcą konkursu został polski projektant - Michał Warykiewicz z projektem In & Out Shower, ale w finałowej jedenastce znalazło się jeszcze troje młodych designerów z Polski – Sylwester Szymański i Katarzyna Hryniewiecka, którzy stworzyli projekt MIST, oraz Agata Trybus – autorka projektu Waterside. Ich prace zostały wybrane z aż 365 projektów nadesłanych z 49 krajów.

"Jesteśmy bardzo dumni z tego, że udało się nam ostatnio pokazać od najlepszej strony. Polscy projektanci zrobili bardzo duże wrażenie na jury 4. edycji konkursu, co widać po składzie finalistów. Na pewno nie bez znaczenia był fakt, że tak wielu młodych ludzi z Polski zdecydowało się na udział w tym konkursie. Cieszę się, że dla polskiego środowiska projektowego inicjatywa ROCA ma duże znaczenie, gdyż promowanie młodych talentów jest jednym z elementów misji naszej firmy. Mam nadzieję, że w tej edycji, znów pokażemy na co nas stać" - tak do udziału w Jump the Gap zachęca Jacek Różycki - dyrektor generalny ROCA Polska. Namawiają do niego także członkowie jury w zamieszczonym na YouTube filmie: www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jKgqTde1yNM

Więcej informacji na temat konkursu Jump The Gap oraz regulaminu można znaleźć na stronie www.jumpthegap.net.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro