Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Rozstrzygnięcie konkursu Quarry of Life

5 tysięcy euro dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego

2012-12-05  Autor: Barbara Jackowska   Źródło: EcoSquad.pl   Kategoria: Konkursy, nagrody

300 zgłoszonych projektów, 18 krajów z czterech kontynentów i łączna pula nagród w wysokości 200 tysięcy euro. Właśnie zakończyła się pierwsza edycja konkursu przyrodniczego Quarry Life Award, którego głównym celem jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych koncernu HeidelbergCement. Najlepszy polski projekt przygotowali studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, za co otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. euro. Drugie miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Opolskiego, natomiast ostatnie miejsce na podium przypadło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.

Najlepsi w Polsce, wyróżnieni na świecie

Nagrody o łącznej wartości blisko 40 tys. zł wręczono młodym naukowcom podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach. Szczegółowe wyniki prezentują się następująco:

I miejsce - Studenckie Koła Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego za projekt Kompleksowa inwentaryzacja fauny i flory terenu Kopalni Surowców Mineralnych „Szczytniki” jako podstawa przygotowania wytycznych do rekultywacji przyjaznej środowisku – czek o wartości  5 000 euro.

II miejsce -  Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Opolskiego, za projekt Wspomaganie rozwoju biocenozy murawy kserotermicznej Festuco-Brometea w ramach rekultywacji obszaru poeksploatacyjnego Górażdże Cement SA HeidelbergCement Group - czek o wartości 3 000 euro

III miejsce - dr hab. Adam Stebel, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa Śląskiego za projekt Mszaki Bryophyta jako indykatory wartości przyrodniczych na obszarach pozyskiwania surowców mineralnych – przykładowe studium z kopalni wapienia „Górażdże” - czek o wartości 1 500 euro


Wyróżnienia powędrowały do Ewy Poślińskiej z Uniwersytetu Opolskiego za projekt „Awifauna lęgowa poeksploatacyjnego obszaru kopalni Malerzowice” oraz do Marleny Kłosek i Wiolety Pelc z Uniwersytetu Opolskiego za projekt „Ochrona zasobów genowych jarzęba brekinii (Sorbus torminalis) na obszarze Środkowej Opolszczyzny z wykorzystaniem metody inter – situ”.

Dodatkowo projekt studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego znalazł się w gronie 5 najlepszych na świecie w głosowaniu internautów. Wszystkie finałowe projekty zostały zgłoszone pod obrady jury międzynarodowego. Rozstrzygnięcie światowej edycji nastąpi w połowie grudnia br.

Co ważne, przygotowane projekty będą wykorzystane w praktyce.

 

Na czym polegał konkurs?

W konkursie, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku wzięli udział zarówno studenci jak i naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Australii. Głównym celem Quarry Life Award było poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję różnorodności gatunków roślin i zwierząt na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. Szczególnie ważna jest popularyzacja wiedzy na temat bogatych walorów przyrodniczych terenów odkrywkowych kopalni surowców mineralnych, wspieranie ekologicznych projektów naukowych i edukacyjnych na terenach kopani odkrywkowych w zakresie biologicznej różnorodności, a także promocja proprzyrodniczych kierunków rekultywacji.

W polskiej edycji projekty konkursowe prowadzone były w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” w województwie opolskim i w 2 kopalniach kruszyw naturalnych: Szczytniki k. Legnicy (woj. dolnośląskie) oraz Malerzowice k. Nysy na Opolszczyźnie.

Konkurs ogłoszono w październiku 2011 roku, a rywalizacja obejmowała dwa etapy.

W pierwszym etapie, który trwał do 17 lutego 2012 roku studenci, naukowcy i organizacje pozarządowe składali propozycje projektów badawczych dotyczące wybranych obszarów tematycznych. Na początku marca br. Jury w każdym kraju dokonało oceny zgłoszonych propozycji projektów i wybrało 5 najlepszych prac, które zakwalifikowały  się do drugiego etapu.

Od marca do września 2012 roku autorzy realizowali swoje projekty w kopalniach i wyrobiskach udostępnionych na potrzeby konkursu.

Górażdże chroni bioróżnorodność

Dla Grupy Górażdże konkurs Quarry Life Award posiada przede wszystkim walor edukacyjny, ale też, co bardzo ważne, wymiar praktyczny. Wyniki badań zostaną bowiem wykorzystane przez firmę do prowadzenia efektywniejszych działań rekultywacyjnych na terenach kopalń. Koncern HeidelbergCement od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach swoich kopalń zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu działalności eksploatacyjnej, jak również w promocję unikatowych, lokalnych gatunków flory i fauny występujących w ponad 1000 kamieniołomów i wyrobisk na całym świecie. Pod względem zakresu i intensywności tych działań należy niewątpliwie do grona światowych liderów.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro