Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE pod patronatem Prezydenta RP pokaże najlepszą polską architekturę XXI wieku

Informacja Prasowa

2012-09-03  Autor: Krzysztof Zięba   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: Konkursy, nagrody

Redakcja miesięcznika 'Architektura-murator' ogłasza VII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w XXI wieku. Tym razem o nagrody w czterech kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna) walczyć będą budowle ukończone w latach 2000 - 2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął patronat nad Konkursem. Będzie to pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta RP.

Poza nagrodami jury, wyjątkowa architekturę wyróżni także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki.

Zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski przyznają w głosowaniu na uruchomionej w tym celu  stronie www.zyciewarchitekturze.pl  Internauci.

„Ostatnie lata są dla architektury w Polsce bardzo udane. Mamy w kraju  przykłady budynków na prawdziwie europejskim poziomie i konkurs z całą pewnością to udowodni.” – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” - Zachęcam architektów do zgłaszania jak największej liczby realizacji, a wszystkich zainteresowanych naszym otoczeniem – już w listopadzie do głosowania. ŻYCIE W ARCHITEKTURZE powinno oznaczać życie w wartościowym otoczeniu i jestem przekonana, że konkurs upowszechni wiedzę o ogromnej liczbie nowych budowli i przestrzeni urbanistycznych, które podnoszą standard codziennego życia ich użytkowników” – dodaje.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jedyny w Polsce konkurs o tak dużej skali. Jest wielce cenionym przez środowisko architektów i najszerzej komentowanym wydarzeniem architektonicznym w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Dotychczas odbyło się 6 edycji – 5 warszawskich i 1 ogólnopolska w 2000 roku, kiedy nagrody główne wręczał ówczesny Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 1636 zrealizowanych budynków.

Zgłoszenia do Konkursu mogą składać architekci, których budynki zostały ukończone w latach 2000 – 2011, oraz wojewódzcy korespondenci miesięcznika „Architektura-murator” powołani przez redakcję. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie www.zyciewarchitekturze.pl

W jury Konkursu zasiądą: prof. Dariusz Kozłowski (Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej), Jerzy Grochulski (Prezes SARP, Członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów UIA – Region II), Wojciech Gęsiak (Prezes Izby Architektów RP), Marek Sietnicki (współzałożyciel pracowni Mellon Architekci), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Nagrody European Price for Urban Public Space) .

Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 12 realizacji nominowanych do nagród głównych. Architekci nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej prezentacji, która będzie otwarta dla publiczności. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Ogłoszenie wyników VII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nastąpi podczas uroczystej gali na początku grudnia 2012 roku. Tradycyjnie nagrodami są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

 

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.
Partnerami VII edycji Konkursu są: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to ogólnopolski konkurs dotyczący współczesnej architektury. Jego celem jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce i pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. Konkurs, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE organizowany jest od 1996 roku. Jest wielce cenionym przez środowisko architektów i najszerzej komentowanym wydarzeniem architektonicznym w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Dotychczas odbyło się 6 edycji – 1 ogólnopolska i 5 warszawskich. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 1636 zrealizowanych budynków. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się tak cenione pracownie, jak APA Kuryłowicz & Associates,  Bulanda, Mucha architekci czy JEMS Architekci. W ramach konkursu dodatkowe nagrody przyznawali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych, czy Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W III edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE w 2000 roku nagrody główne wręczał Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek.

Jury przyzna nagrody w czterech kategoriach:

  • Najlepszy budynek użyteczności publicznej

  • Najlepszy budynek wielorodzinny

  • Najlepszy budynek jednorodzinny

  • Najlepsza przestrzeń publiczna

Wybór zwycięskich realizacji
Jury w pierwszej części obrad wybierze po 30 obiektów z każdej kategorii (w sumie 120), które wezmą udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski. Zostaną też przedstawione Ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych. Drugi etap obrad jury wyłoni 12 realizacji (po 3 w każdej kategorii), których autorzy w czasie prezentacji w warszawskiej galerii Zachęta przed jury i publicznością przedstawią wystąpienia na ich temat. Następnie jurorzy udadzą się na zamknięte obrady, których wyniki poznamy podczas uroczystej gali finałowej.

Terminarz:

22 sierpnia 2012 – ogłoszenie VII edycji konkursu Życie w Architekturze i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl
30 września 2012 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu
7 listopada 2012 – prezentacja autorów 12 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta, otwarta dla publiczności i mediów
29.10 – 18.11.2012 - głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
5 grudnia 2012 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro