Biomimetyka: tradycyjny system technologiczny domu jednorodzinnego Enertia

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

19-08-2011  Autor: Katarzyna Słowińska   Źródło: autorka   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Obecnie wyodrębniono 3 drogi inspiracji światem przyrody w biomimikrze jako nauce: poziom organizmu (imitacja całego organizmu lub jego części), poziom behawioralny, czyli zachowawczy (analiza przebiegu procesu występującego w organizmie) i poziom ekosystemu (zdefiniowanie czynników świadczących o sukcesie danego ekosystemu).

Aspekty dla których może odnieść się model biomimikry:

  • forma (jak wygląda)

  • materiał (z czego jest zbudowany)

  • konstrukcja (jak jest zbudowany)

  • proces (jak działa)

  • funkcja (jaką rolę pełni)

Przedstawię projekty z wykorzystaniem poziomów inspiracji światem przyrody. Jednym z pierwszych będzie model domu zaprojektowanego przez Enertia Bulding Systems enertia.com

No fuel, no power.. no problem!

Ich idea domów pasywnych z wykorzystaniem odnawialnej energii i materiałów doskonale odpowiada na potrzeby aktualnych inwestorów. Z powodu coraz większych problemów z wyczerpaniem zasobów naturalnych planety, ludzie sięgają po rozwiązania bliższe naturze.

Domy z systemem Enertia zbudowane są z lokalnej sosny źółtej południowej (odnawialne materiały), co przywiązuje je do otoczenia oraz zapewnia naturalny odzysk materiału w przyrodzie.

Budynek wykorzystuje energię słoneczną oraz geotermalną do chłodzenia i ogrzewania (odnawialna energia). Projektanci zrezygnowali z wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii.

Moim zdaniem, zrównoważona architektura środowiskowa, z wykorzystaniem tradycyjnych metod konstrukcyjnych,  pozwala na nowoczesne spojżenie na budownictwo dla tych, którzy boją się zbyt wyszukanej formy.

sundenergyhomes.com/images/SlideShow/Work.html   - pod tym linkiem znajduje się slideshow pokazujący proces budowy jednego z takich domków.

Katarzyna Słowińska

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com