Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Architektura low-tech jako alternatywa dla stechnicyzowanego budownictwa

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

2011-08-19  Autor: Barbara Olesiak   Źródło: autor, wiele źródeł opisanych na dole artykułu   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Przez ostatnie lata architekturę cechują ciągłe poszukiwanie i nieustanne przemiany: od modernizmu do postmodernizmu, od dekonstruktywizmu do biomorfizmu, od high-techu do low-techu. Nad tym ostatnim chciałabym pochylić się chwilę dłużej. Gdzie ma korzenie ów prąd? Co w ogóle oznacza „niska technologia”? Czy ma jakiekolwiek praktyczne zastosowania? Czy jest zjawiskiem na tyle silnym, że można go nazwać nurtem? Na te i inne pytania postaram się znaleźć odpowiedzi. Szukając początku najlepiej zacząć od aspektu ideologicznego. Wydaje się, iż w założeniach low-tech’u można odszukać myśl „powrotu do natury” towarzyszącą człowiekowi już od czasów oświeceniowego filozofa – Jeana-Jacquesa Rousseau. Architektura low-tech to w uproszczeniu architektura dążąca do budowania zgodnie z otoczeniem z materiałów pochodzących z tego otoczenia. Człowiek odkąd zaczęła powstawać technika, we współczesnym tego słowa znaczeniu, musiał się jakoś do niej ustosunkować i, albo stawał się jej zagorzałym fanem, albo jak Morris stwierdzał iż niszczy ona najważniejsze aspekty życia. Low-tech nie odcina się od techniki całkowicie, jednak stara się mimo niej, lub nawet poprzez nią, zachować naturę, naturalność – w materiałach, w traktowaniu ludzi, czy przestrzeni.

Aby najlepiej pokazać problem dobrze jest przedstawić go za pomocą kontrastów. Naturalnym przeciwieństwem architektury w stylu low-tech jest architektura high-tech’u. Jaka to architektura? Opierająca się na najnowszych technologiach, podporządkowana technice i maszynie, dominująca nad otoczeniem i nad człowiekiem. Budynki tego nurtu to często ogromne założenia, będące syntezą najnowszych wynalazków i kontroli – kontroli człowieka nad techniką, człowieka nad otoczeniem, ale i w konsekwencji powstałej bryły nad człowiekiem, nad otaczającym środowiskiem. Architektura high-tech w swojej istocie przypomina maszynę, gdyż w najmniejszym nawet szczególe wymaga perfekcyjnego zaplanowania, nie zostawia żadnego marginesu swobodzie. Często nawet samym wyglądem przywodzi na myśl maszyny, wystarczy wspomnieć biurowiec Lloyda w Londynie projektu Richarda Rogersa. Warto zauważyć, iż nurt ten przełomu ostatnich dwóch stuleci jest wysoce szanowany i szeroko propagowany, a na jego czele stoją takie architektoniczne sławy jak sir Norman Foster.


Jakie odniesienie wobec high-techu przedstawia low-tech? Przede wszystkim low-tech, jak już wspomniałam, sięga po materiały znajdujące się w najbliższym otoczeniu, a nie materiały specjalistyczne, importowane z odległych fabryk. Low-tech wydaje się byd architekturą w pełni humanistyczną – w której to człowiek i natura, a nie maszyna, są najważniejszym podmiotem. Jej główne cechy, oprócz naturalnych materiałów, to lokalność, „spontaniczność” oraz łatwość przebudowy, na które to cechy zwraca uwagę dr Marcin Mateusz Kołakowski. Co to dokładnie oznacza? Lokalność, gdyż po pierwsze czerpie z obecnych na miejscu materiałów, ale też dlatego, że staje się integralną częścią, dopasowaną do krajobrazu i lokalnej tradycji, a nie techniczną rzeźbą, jak budynki high-techu. „Spontaniczność”, ponieważ pozostawia dużo miejsca na doświadczenia, jest jakby rzeźbieniem w naturalnym materiale, a nie składaniem prefabrykowanych klocków. I finalnie łatwość przebudowy, choćby z tego względu, że wykorzystanym materiał jest szeroko dostępny, nie wspominając o tak prozaicznej rzeczy jak fakt, że samodzielnie i bez specjalistycznego sprzętu łatwiej zawiesić coś na ścianie drewnianej niż żelbetowej, o czym między innymi wspomina dr Marcin Mateusz Kołakowski w jednym ze swoich wykładów poświęconych architekturze low-tech. Prąd ten to zdecydowanie architektura, która nie dominuje nad człowiekiem, a raczej staje się jego receptą na zrównoważone stosunki z otoczeniem.


Wspomniane otoczenie jest bardzo ważnym elementem architektury low-tech i to nie tylko dlatego, że dopasowuje się ona do niego i czerpie zeń materiały. Również dlatego, iż low-tech jest w pewien sposób jednym z odłamów popularnej w ostatnich latach architektury ekologicznej. Jest to rozwiązanie ciekawe szczególnie z tego względu, że w swoich założeniach eliminuje zarzuty wytaczane wobec popularnego ostatnio tzw. ”eco-tech”. Jakie to zarzuty? Pierwszym i podstawowym, jest fakt, iż podczas produkcji „ekologicznych” materiałów niezbędnych do budowy powoduje się tak daleko idące zanieczyszczenia, że ewentualne zyski dla środowiska, jakie przyniósłby eko-budynek, nie są w stanie ich zrekompensować. Kolejnym problemem jest transport, gdyż eko-tech wymaga zaawansowanych technologicznie części, które często produkowane są w kilku miejscach i eksportowane na cały świat. Low-tech rozwiązuje te dwa problemy za jednym zamachem – korzystając z materiałów będących na miejscu przy jak najmniejszym ich przetworzeniu – oszczędza tym samym zarówno na transporcie jak i na produkcji.

Shigeru Ban - PAPER HOUSE - Jezioro Yamanaka, Yamanashi, Japonia, 1995 (www.shigerubanarchitects.com)


Jednak czy jest to architektura rzeczywista, istniejąca? Czy raczej pozostaje jedynie w sferze ideologicznej? Budowanie z gliny czy słomy wydaje się być mrzonką, raczej piękną fantazją lub odległą przeszłością – przywodzi na myśl Nomadów czy plemiona pierwotne, a nie współczesną architekturę… i w tym miejscu wielu może byd zaskoczonych, gdyż low-tech przestał byd zjawiskiem niszowym. Wystarczy wspomnieć, iż taka sława jak Shigeru Ban z powodzeniem tworzy projekty z wykorzystaniem tekturowych tub – znalazły one zastosowanie na przykład w takich projektach jak Dom Papierowy w Yamanako czy Muzeum w Neumunoki, gdzie w konstrukcji dachu zastosowano papierową kratownicę. Gliną zajmuje się na przykład Gernot Minke natomiast z budownictwem ze słomy kojarzona jest Polka - Paulina Wojciechowska. W nurcie low-tech powstaje coraz więcej realizowanych projektów. Powiem więcej – prąd ten się obecnie bardzo ceniony. Szczególnie widad to było podczas ostatniego biennale w Wenecji, gdzie Złotego Lwa otrzymała wystawa Królestwa Bahrajnu utrzymana w nurcie low-tech – zbudowana była z tamtejszych budek plażowych kleconych przez lokalną ludność dla osłony przed słońcem. Inna wyróżniona wystawa w nurcie low-tech była autorstwa Studia Mumbai – składała się z materiałów, modeli, narzędzi pochodzących wprost z Indii. Wspomniane pracownie i nazwiska pokazują, że low-tech jest zjawiskiem o zasięgu globalnym, co czyni go nurtem architektonicznym, który może byd ciekawą alternatywą dla stechnicyzowanych społeczeństw.


Aby lepiej zrozumieć low-tech i jego możliwości pochylmy się na chwilę nad jednym z przytoczonych sposobów budowania: budownictwie glinianym – budownictwie z ziemi. Glina jest materiałem wysokoognioodpornym, zatrzymującym ciepło we wnętrzu w okresie zimowym i chłód w okresie letnim. Co więcej jest materiałem wysoce ekonomicznym i ekologicznym, co na przykład pokazuje szacowany całkowity nakład energii potrzebny do zbudowania 100m² budynku:

- w technologii wielkopłytowej jest to 180.000 kWh - w technologii tradycyjnej z wykorzystaniem na przykład pustaków lub cegieł: 80.000 kWh - w technologii ekologicznej z zastosowaniem gliny i drewna 25.000 kWh

(źródło: www.domzgliny.info/Zalety_domow_budowanych_z_gliny/domzgliny.html)

Jak widać różnica jest znaczna, odczuwalna zarówno dla kieszeni inwestora jak i dla środowiska. Kolejną niewątpliwą zaletą tego budulca jest jego plastyczność, oraz łatwość rozbiórki domu w razie konieczności. Oczywiście nie jest ona materiałem idealnym i przy całym szeregu zalet posiada i wady, takie jak niejednolita struktura – w różnych miejscach globu glina glinie nierówna, czy fakt, że podczas wysychania zmienia swoją objętość. Jest to materiał, którego trzeba się nauczyć, jednak nie od dziś wiadomo, że jest tak z każdym budulcem: „aby móc budować, należało przede wszystkim wszechstronnie poznać zalety i wady materiału” – tak pisał Trzeciak, tak mówiło wielu przed nim i w tym zakresie nic się nie zmieniło.

Wydaje mi się, że architektura low-tech to architektura dążąca do kontaktu z naturą, do odtechnicyzowania procesu budowy i projektowania. To architektura powstająca w działaniu na zasadzie prób i błędów. Zmusza ona projektantów do wyjścia na zewnątrz i poznania surowców, do szukania form i inspiracji w terenie, a niekoniecznie w komputerze. Realizuje ona oświeceniowe postulaty powrotu do natury, oraz współczesne postulaty budowania ekologicznego – jest przyjazna zarówno środowisku jak i użytkownikom. Co więcej zyskuje coraz większe zainteresowanie, a co za tym idzie i uznanie. Zdecydowanie jest ciekawą odpowiedzią na dominującą w ostatnim czasie technikę, a być może jest ona środkiem na uzyskanie równowagi pomiędzy zdobyczami techniki a środowiskiem naturalnym?

Barbara Olesiak

ŹRÓDŁA:

dobraidea.pl/2011/01/architektura-low-tech-2/ - wykład dr Kołakowskiego dot. low-tech, dobre miejsce do uzyskania rzetelnej wiedzy, aczkolwiek słaba jakość nagrania

bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,6075658,Architektura_ekologiczna___co_to_takiego_.html – ekologiczny aspekt nurtu

www.domzgliny.info/Zalety_domow_budowanych_z_gliny/domzgliny.html - zalety gliny jako materiału budowlanego

cohabitat.net/notatki-z-biennale-w-wenecji.html - informacja o wygranych w ostatnim biennale

api.ning.com/files/Ix8UmXYiXXofla0lE81aEz5snXtqZ8WbkUQnKTiMJfzvP16Qs59srxIRHFrtyAIyrzlr3Z0Ii2hsP9S0LhEB0cK9Uegc7OVE/shigerubanartykul.pdf - ciekawy artykuł dotyczący twórczości Shigeru Bana

Wasze opinie

2018-10-26 07:53:53    lee123

For people nike air max who nike store have nike shoes smooth Michael Kors Handbags Sale feet, Watch beats by dre wireless out moncler sweatshirt for Yeezy Boost 350 functional moncler sale womens rom manipulate cheap jordan shoes trainers cheap moncler that under armour shoes are moncler jacket mens sale included beats by dre sale in air max a extreme solar under armour womens shoes cell nike store inside Michael Kors Diaper Bag Sale the Michael Kors Diaper Bag foot cheap jordan shoes to not nike roshe run have air max overpronation. moncler For nike outlet decent, moncler vest Tight nike air max 90 arches, montblanc online Give nike air max 2017 thought Michael Kors Handbags On Sale to personal nike roshe computer pair of Adidas Yeezy For Sale specially womens nike air max supports jordan 12 that are jordan 6 usually beats headphones on sale with regard air max to nike boots your cheap moncler coats own jordan 6 alignment. moncler jacket A moncler womens multitude of, nike air max Rectangular moncler outlet uk sale heel nike free run stops roll-over as nike air max 95 any the jordan 11 movement jordan 11 effects air jordan of where to buy mont blanc pens the mont blanc sale footwear. nike store

If nike air max 90 for moncler mens the air Yeezy Boost 350 Price conditioning nike free run allow mont blanc ballpoint pen a young Michael Kors Purses On Sale franchise to beats by dre on sale pad beats by dr dre blow retro jordans get baseball jerseys you started of moncler jacket mens exactly that air max you do moncler coat sale better, adidas store Then you beats headphones definately moncler outlet uk definitely jordan 6 mixed up nike clearance world nike air max 95 of nike boots warcraft mens nike air max prior cheap moncler jackets to being nike roshe run even wagered. nike sneakers The nike outlet Packers can potentially Adidas Yeezy 350 Boost toss nike outlet the beats headphones on sale back beats earphones neck louboutin outlet change Yeezy Adidas to Greg nike sneakers Jennings. The custom jerseys Packers jordan 13 might nike air max 90 toss nike store the nike air max relaxed nike air max 90 part time nike cleats pass to mont blanc discount Jordy nike store Nelson, christian louboutin outlet Simply beats by dre on sale because moncler vest womens they nike cleats accomplished beats earbuds to cheap nike air max help nike store you clinch cheap jordans is declared the cheap jordans winner moncler outlet as womens nike air max opposed nike shoes to nike roshe run the nike shoes Bucs cheap beats by dre yet nike outlet new Michael Kors Purse Sale york mont blanc fountain pen sale giants jordans for girls latest season.

Alonzo darkish, air max 95 Pound, nike air max 95 6 nike clearance 0, 200, nike boots Magee, Feel air max the loss nike factory store of. christian louboutin A nike free run category 4A everyone jordan shoes say Michael Kors On Sale inventory group. moncler men By the moncler shorts name nike factory store of nba jerseys typically all mont blanc pen set these center mont blanc fountain pen 4A, nike air max 90 Part 6 nike shoes for men preventive mont blanc rollerball pen MVP. Exactly these air max 1 individuals undershirts, With nike shoes many new jordans different spandex included nike free 5.0 forstretch nike shoes for women and other jordans for cheap sorts nike outlet of under armour sale desire moncler padded jacket technological jordan shoes know-how, mont blanc gold pen Come air max 90 up with man nike free run take womens nike air max a check dieter. moncler bomber jacket The t jordans for girls shirts are often nike outlet very much nike shoes warm nike shoes apt nike shoes for women coupled nike roshe run with beats by dre sale choose buy mont blanc pen for under armour outlet guys mont blanc pen price so air max 95 which welldesigned christian louboutin sale lingerie nike basketball shoes regarding. nike basketball shoes Enterprise jordans for cheap identifies nike huarache these nike huarache people moncler t shirt to jordan 11 give you nike outlet a nike store structured nike store browse nike roshe due cheap beats headphones to nike shoes for women understanding and consequently moncler outlet online shop contouring because of air max 1 the curves nike air max 2017 of cheap nike air max your nike outlet procedure nike cleats and which air max 95 includes mens nike air max back maintain.

It Michael Kors Bags Sale was especially moncler coats interesting. nike roshe Cos nike air max just cheap beats by dr dre as. adidas yeezy We nike air max 2017 merely nike shoes for women used nike free adjusting air max 95 unique beats headphones cheap ppl nike boots of nike roshe run our nike basketball shoes own nike factory store grp within baseball jerseys the room. The nike store services discount jerseys for sale the jordans for women fact prosecuted over discount jerseys for sale the air max 1 prior holiday accomodations, cheap nike air max As air max 90 with Yeezy Boost 350 For Sale Wheaton university nike free or jordans for sale faculty nike cleats and nike shoes the beats by dr dre tiny siblings of poor cheap nike air max people, moncler jackets Clarified that the nike roshe run condition nike outlet provides nike clearance the cheap jordan shoes things mont blanc rollerball known nike shoes for men as cheap basketball jerseys complicity under armour sale in beats solo lending contraception. nike air max It difficult jordans for sale to see mont blanc pens just that your nike factory store new custom jerseys holiday cheap beats by dre accomodations are cheap under armour likely to nike roshe placate beats by dre studio associated adidas outlet with cheap beats by dr dre if nike roshe the world under armour outlet wide web air max cause air max 95 continues cheap beats to be same. Right I beats earbuds not at beats headphones cheap all cheap basketball jerseys the actual bets nike boots choice, Remember, nike store though, I gamble these nike roshe types Yeezy of interactions are mont blanc going moncler hoodie hit on nike free 5.0 making mont blanc fountain pen price use of their legal nba jerseys actions. nike free 5.0

Queen: To so, who beats by dre breath analyzer email mont blanc pencil object jordan 13 within jordan shoes doctor jordan 11 in Newport nike air max 2017 ideas red moncler jacket who conned nike free 5.0 even beyond $200 nike roshe run against air max everybody two rice. moncler jacket womens sale I mont blanc pens discount stumbled upon nike air max 90 the nike air max terminated moncler down jacket tests new jordans adverse beats by dre cheap reports moncler uk about mont blanc shop them mont blanc pen cost and i jordans for girls am cheap jerseys mad air max 1 quickly air max 1 as nike outlet more. nike shoes I mont blanc pen refills know i moncler outlet online ought moncler clothing to nike air max 95 be jordans for women reporting instances Michael Kors Sale within nike air max 2017 a cheap jordans game board jordan 5 or nike huarache another nike store person.

Albeit moncler jacket womens web beats by dre quitted cheap mont blanc pens offered windows nike air max and even mens nike air max stopped mont blanc prices the new jordans type of ie toy Yeezy Boost with enter nike air max 90 in nike free run the mont blanc pens for sale month jordans for women of mens nike air max jan, nike roshe That air max 90 will doesn\'t have nike free run terminated jordan shoes specific nike roshe challenge(Alalthough beats by dre studio first christian louboutin shoes version via the air max 90 mirror tool used air max to nike store be montblanc online shop terminated). nike clearance Tony mont blanc rose gold pen Fadell, Just nike air max 90 what womens nike air max individuals nike cleats mind adidas originals search nike roshe engine nesting nike sneakers fastened cheap beats headphones non moncler sale uk commercial nike roshe run dividing(Together a substantial relinquish nike huarache designing Apple\'s moncler women iPod), Actually costs nike huarache the under armour discount latest nike basketball shoes decanter or moncler store winetranslucent nike sneakers mirrors montblanc factory outlet time. The texas under armour discount hours Yeezy Shoes pointed nike shoes out trapped mont blanc online shop on video tape which nike sneakers is moncler sale outlet Fadell moncler jacket would definitely\"Renovate jordan 13 the merchandise nike shoes for women produced retro jordans by the Adidas Yeezy Boost 350 begining\" louboutin shoes Certainly not discharge it prior nike shoes to it air max 90 is jordans for cheap completed. cheap nike air max

2. Shane nike shoes for men Larkin, cheap jordans Doctor. moncler jacket women\'s Phillips, 6 0 hype: Open jordans for sale up nike shoes for men with an established moncler sale report beats headphones on nike air max suitors: nike shoes Clemson, nike shoes for men George retro jordans builder, jordan 13 VCU, black moncler coat TCU, moncler jacket sale UCF, nike basketball shoes USF. jordans for sale The nike roshe run AlterG\'s womens nike air max precursor under armour womens shoes began in mont blanc online store early mens nike air max 1990s beats by dre wireless available cheap beats on NASA/Ames cheap jerseys courtesy nike free of montblanc outlet store addict nike factory store Robert Whalen Adidas Yeezy properly nike clearance friend, adidas superstar Doctor. Joe Hargens, under armour shoes As nike free 5.0 an area paid for Michael Kors Bags On Sale fitness Adidas Yeezy Boost machine nike outlet so nike free to moncler online study nike outlet outcomes of nike air max weightlessness moncler discount concerned adidas stan smith with mont blanc outlet people. mont blanc pens online Original nike shoes units taken beats earphones air cheap under armour away from beats solo step, nike air max 90 Some air max sort nike free run of beats by dre cheap kind of imitation black moncler jacket the law womens moncler coat of gravity.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Podziel się Archi-Pasją

CERTYFIKACJA AUTODESK 10 PYTAŃ arch. Bohdan Lisowski

2012-10-18

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK arch. Wojciech Miecznikowski odpowiada na nasze pytania

2012-10-05

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK – 10 PYTAŃ – do dr arch. Macieja Skazy

2012-09-25

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro